השלכות של איסוף חפצים כפייתי- פינוי דירה בכפר סבא

pinuypinuypic

קוראים לזה הפרעת אישיות טורדנית כפייתית והיא לוקחת מהאדם כל חלקת חיים נורמטיבית. ראשי התיבות הינן OCD והן מתייחסות להפרעה באישיות. הפרעה שמקורה כרוני, התעסקות בפרטים קטנים, צורך לשמור על שליטה לאורך כל הזמן. כאן למעשה מדברים על איסוף כפייתי של דברים שהם חפצים, כמה שיותר חפצים הגורמים ליצירה של דירה מוזנחת. הפגיעה לא מאחרת לבוא, היא פוגעת בתפקוד היומי, בתחום של יחסים בעבודה ואפילו יחסים בינאישיים. לרוב, מתקשים בני המשפחה לעזור לאנשים שהם אוהבים כי אין להם את הכלים להצלחת ההליך. הכול מתחיל ברצון לייצר ביטחון שאין ובאמצעות אותם חפצים מתאפשרים לאגרנים לשמור על הסביבה המוגנת לכאורה. אי אפשר לסייע לאותם אנשים מבלי להבין את תסמיני הזיהוי ומהם הסימנים אם לא חוסר יכולת להיפטר מחפצים ישנים שאינם בעל ערך. חפצים שאין להם ערך רגשי אך מבחינתם (אגרנים) לא זורקים!! השארת חיי החברה הרבה מאחור – "כי עדיף לוותר על חיי חברה והעיקר שאף אחד לא ייגע בחפצים". סירוב מלא לעשות את זה בדרכם של אחרים, "זה או בדרכי או שלא". לאנשים שלא מבינים ואינם יודעים לזהות את הבעיה, יהיה קשה ביותר לסייע לאלו שצריכים ללמוד כיצד להיפרד מהחפצים שגורמים להזנחת הדירה ולמצב התברואתי הירוד. כך גם עקשנותם הגדולה, כפי שכבר נאמר, זה "או בדרכנו או שבכלל לא".

כיצד יסייע לכם מפנה מקצועי?

מפנה מקצועי או הראשון בפינוי, מכירים את זה מקרוב, הם נמצאים שם לפחות פעם אחת ביום. את הפרעת OCD הם מכירים כמוכם בדיוק. שי שטיקגולד מספר על לא מעט מצבים הם חווה מראות של דירות מוזנחות בעלות אופי קשה של נוכח איסוף מופרז של חפצים וקושי להיפטר מהם. אז איך הוא או הם עושים זאת? ראשית, ראוי להתייחס למקומות הרגישים, כי בפינוי כמו בפינוי, פינוי אגרנות כפייתית לא יכול להתממש ללא הכרת כל תסמיני האגרנות – הכרה שהיא על בוריה. צוות המפנים מזהים אנשים שאין להם בעיה עם האיסוף, לכאורה בשבילם זה הכי מתאים לערכיהם ואלו הם מטרותיהם ותפיסת עולמם. עכשיו, שמישהו יבוא וינסה "לקחת להם". הכול תלוי בהבנת המפנה והצוות את המקרה לגופו. כמו כן, הם גם רואים אנשים בעלי הפרעה שמקורה באגו סינטוני כאמור, אנשים שאפשר לעזור להם, שסובלים מאוד וזקוקים  נואשות למישהו שיסלק מהם את הבעיה של האיסוף. בעיה המאיימת על חייהם. מכאן, שמפנים מקצועיים מפרידים בין הפרעה שמקורה אגו סינטוני (אין לאדם שמץ של מושג שהוא עושה משהו לא תקין) לבין מצב של אגו סינטוני- (האדם לא יכול להפסיק והוא חש שהוא בסכנה). לרוב, אנשים בעלי הפרעה  אגו סינטונית ( OCD) לא יבקשו עזרה, הם מתביישים. הם לא יסבלו את הבושה אל מול החברה או המשפחה ומכאן יעדיפו למורת רוחם, להמשיך ולהסתיר "לסבול בשקט". הרעיון של מקצועיות הפינוי הוא לזהות!! כאן צריכים בעל עסק שיידע להבדיל בין הבעיות/ הפרעות ורק אחר כך ייגש לפינוי בהיבט הפיזי.

איסוף כפייתי של חפצים – איך אפשר להיפטר מזה?

מגהץ ישן, ספרים למכביר, מקלט טלוויזיה ישן, כלי מטבח מוזרים, כלי פלסטיק חד פעמיים ,שקיות של סופר ועוד כמה וכמה דברים שלא נגמרים. חפצים גדולים כקטנים ללא צורך ומבחינת האגרנות, זה בסדר, אפשר לאסוף וכמה שיותר. עדיף להישאר בלי חברים, בלי מכרים ושאף אחד לא יידע. מיום ליום הופכים האנשים הללו לאנשים הסוחבים על גבם כאב גדול ובליבם אבן ענקית. צוות המוביל בפינוי או צוות מומחה דירה מצוי בכל מקום, נכון להיום קיימים סניפי החברה בכל הארץ ללא כל מגבלה. טלפון אחד או פנייה דרך האתר, מקשרת ישירות אל הפינוי המתאים. לרוב, כאשר מדברים על פינוי שמקורו באגרנות או איסוף יתר, חייב להגיע למקום ורק אחר כך לתת הצעת מחיר. אין חינם ואין במקום, לרוב דירות של אגרנים מלאות בפסולת ואשפה והן דורשות  עבודת צוות, כלים נכונים ואפילו ידע ומיומנות הקשורים בהיבט הרגשי. שיחת טלפון אחת יכולה לנווט למקום הנכון ומאידך, רק פגישה במקום, תאפשר לתת הצעת מחיר הגונה על כל המשתמע מכך.

מדיניות של איסוף- פינוי חפצים מדירה מוזנחת

לאחר שבוחרים את הכללים הרגשיים הנאותים, אפשר לעבור לשלב העיקרי. בדיקת זירת הפינוי על הצד הטוב ביותר. קביעת עלויות רק לאחר בירור מעמיק, בירור שבא לידי ביטוי בבחירת צוות פינוי, שלבי פינוי, זמני הגעה ואפילו זמני סיום- אמינות כבר אמרנו? יש לא מעט מצבים בהם פינויים אינם פשוטים נוכח הימצאות הפינוי במקום קשה להגעה. כאן מדברים על מנוף וכל אמצעי השינוע הבטיחותיים והנכונים להשלמת המשימה. מה על חפצים הרבים ששהו בדירה המוזנחת? איך "מסתירים" אותם מהשכנים? יש לזה שקיות אטומות שחורות וחזקות המעבירות את האשפה ישירות אל מכולה ייחודית. משם, נזרקת האשפה לאתרי אשפה מורשים על פי חוק- קנסות? לא בבית ספרנו. מיון החפצים הינו קריטי כאשר מהות הפינוי או מקורו בפינוי של דירה עמוסת חפצים. לא על כל דבר ניתן לוותר ומכאן שיש לעבור חפץ אחר חפץ ולבצע פינוי ביעילות ורגישות רבה. צוות פינוי של שי מאתגר את עצמו בכל פעם מחדש בכך שהוא מעניק לכל אחד מאנשי הצוות משימה אחרת. מכאן, שיש גם אנשים הממונים אך ורק על מיון החפצים בצורה הדקדקנית ביותר. האם זה נכון "ישר לזרוק" חפצים בדירת אגרנים? כאן עלול להיפגם הפינוי ומכאן שהוא דורש זמן, סבלנות והמון מחשבה. אחר כך מגיע השלב שאפשר לנקות, לבצע חיטוי ואפילו לשפץ את הדירה כך שמי שיכנס פנימה לא יכיר את השינוי. בסיכום דבר, המשפט "אבן נגול מעל ליבי" , הינו המשפט של רוב קהילת האגרנים שכל כך רוצים להשאיר מאחור את "תורת איסוף החפצים" ולהתקדם קדימה עם החיים. קשה להם לוותר על כל החפצים כי הם מהווים מגננה מסוימת עבורם, קשה להם, עד שמגיע האדם או השירות הנכון ומסייעים להם לצאת מהחושך אל האור.

אז אם גם לכם יש מישהו או מישהי הזקוקים לייעוץ או עזרה בפינוי שמקורו במאסף אין סופי של חפצים, כאן זה הזמן והמקום להשאיר את הפרטים. אחד מאיתנו ישמח לחזור ולספק את השירות הטוב ביותר.

תגובה אחת בנושא “השלכות של איסוף חפצים כפייתי- פינוי דירה בכפר סבא

  1. ליטל שוורץ

    גם אני כבר לא מכיר את עצמי. זו הרגשה איומה ונוראה. אני פשוט לא מסוגל לעצור את עצמי. אני מרגיש כמו משהו פנימי ועמוק שמניע אותי לפעול בצורה תמוהה. האמת היא שאני בעצמי לא מבין את התהליך המוזר שאני חווה. לא יודע מה אני צריך לעשות… אולי אני בכלל חולה נפש ולכן אני כך מרגיש? הבית שלי עמוס ומבולגן אני לא מכניס אנשים הביתה כי אני יודע שיצחקו עלי. אבל אלו החיים שלי. האם יש לי סיכוי? יש משהו שאני יכול לעשות בשביל לחזור לחיים נורמטיביים ולחיות כאחד האדם? אני מרגיש שאני ממש זועק הצילו. אולי משיהו יוכל להושיט לי עזרה…

סגור לתגובות.