כיצד לזהות דירת אגרן – פינוי דירה בכפר סבא

pinuypinuypic

מישהו צעק לי "אתה לא יכול להיכנס לשם, לא תמצא ראש ולא רגליים". הוא המשיך להתעקש אבל אני מבחינתי לא שמעתי שום דבר, כאשר העזתי להיכנס לדירה, לא נבהלתי. אני לא נבהל אף פעם מדירות שמקורן בבעיה של אגרנות כפייתית. אז נכון שהיו שם מליון שקיות גדושות שחסמו את הדלת, ספרים על הרצפה, דברים מוזרים על המדפים. נכון שלא היה מקום לנשום ומאידך, אני מבחינתי לא נבהל, מזה 20 שנה שאני יודע "כיצד לדבר עם המקרים הנ"ל". אומרים שאדם חושב ומדבר מהרהורי הלב שלו, אותם אנשים, משפחה, אגרנים או אפילו חברים, סמוכים ובטוחים ששום דבר לא יקרה תוך שבוע, הם לא באמת מאמינים אבל אני כן. יש כאב גדול יותר מאדם אהוב שטובע בבעיה של איסוף? ריבוי של שקיות ערומות אחת על השנייה, קרטונים בכל מקום, אין גישה כמעט לכלום.

איך אני עושה את זה? עם המון אהבה

אבל אני? אני לא דואג. אני יודע ששוב הגעתי למקום הנכון בזמן הנכון. שנים שאני לא נבהל מכמויות של שקיות, שהרי נתקלתי בפינויים קשים ביותר , פינויים שאף אדם אינו מעלה על דעתו. המטרה שלי היא תמיד להבין כל מקרה לגופו ולהעניק את הביטחון הראוי לכל אדם באשר הוא. אנשים האוגרים חפצים אל הבתים שלהם מוותרים על סיוע דווקא מתוך הבושה הזו ומאידך, אצלי, התחושה הלא נעימה, תמיד נשארת מאחור. הם לא זורקים דבר, לרוב, הם בטח חושבים שארים ידיים באיזשהו שלב אבל אני? אני מבחינתי ממשיך ומעביר את השקט המופתי הזה לכל פינוי שאני מבצע בפועל. אני תמיד אוהב לקרב אותם, שירגישו בנוח להתקרב, להיפתח ולדעת שיש להם בית חדש, בית שהוא ברובו לב אחד גדול שיסייע להם תמיד ובכל שעה. כאשר אני מגיע לזירה של פינוי אני כמו "מלטף" את הזירה של הפינוי, אני מתייחס אליה "בכבוד" מבחינתי? זירת הפינוי היא האגרן עצמו וכך, כמו שאני מכבד את חפציו, הוא מבחינתו מבין כי אני מכבד אותו ומעניק לי את כרטיס הכניסה פנימה אל חייו.

איך הם מגיעים אליי?

אני מאמין שאולי המלצות אך לא רק, הם בינם לבין עצמם יודעים היטב מה שהם צריכים ובטלפון אחד, הם רוצים להרגיש את המקום הבטוח. 20 שנה של עבודה קשה לימדו אותי איך לייצר מקום בטוח. אני איש משפחה, אוהב את החיים ואת האנשים סביבי ומכאן שאני מלא בסיפוק ומקרין את זה החוצה לכל דורש. הם מתקשרים אליי ובוחרים בי מתוך אין ספור סניפים הקיימים ברחבי הארץ. לרוב, נדמה כי את השיחה הראשונה קל להם לעשות ומאידך, אני ורק אני מודע לקושי הזה שטמון בהם ומנסה לעמוד מאחרי דברי "שהכול אבל הכול בסדר". חיוך, שיחה על נושאים אחרים, ביקור בזירת הפינוי, אין שם שום סימנים של דחייה מבחינתי והם? הם מבינים שאני לא משקר. אז כאשר נכנסתי לאותה הדירה שעימה התחלתי את הסיפור הנ"ל, ראיתי שם הכול מהכול אבל בראשי כבר ידעתי מה עליי לעשות. לרגע לא השארתי את האגרן מחוץ לתמונה, מבחינתי הוא שותף לכל דבר. חדר אחר חדר, פינה אחר פינה ואני מפלס במקצועיות את דרכי מבין השקיות והארגזים. האגרן מבחינתו בחן אותי לאורך כל הדרך כמו מישהו שמחכה "לרגע השבירה שלי". בסיכום דבר, התחלנו את הליך המיון הראשוני של החפצים "והגענו לדין ודברים" באשר לכמה דברים שיישארו ורובם יתרמו או יזרקו לאשפה. חשוב לי לציין, המילה אשפה מעולם לא הוזכרה בשיחה- זוכרים? מבחינתי, לחפץ יש ערך וכבוד.

סוף דבר של פינוי

הפינוי הצליח מעל הנדרש, האדם הזה חייך אליי, זה תמיד מקסים שמישהו בוטח בך מעיניו שלו. הדירה נוקתה, עברה חיטוי והשאירה לאותו האגרן "את הזמן שלו" להתאבל על מה שאבד ומאידך לנצח עם מה שנשאר. אחרי כמה שנים נודע לי שהאגרן פטר את עצמו גם ממה שהיה שם, הוא היום אדם חדש. החיים של אחרי, זה למעשה סיפוק בל יתואר, מישהו שפעם לא יכול היה לחיות חיים  נורמטיביים וקיום מקיים חיים שגרתיים, רגילים ובעיקר מלאי אהבה. לזה אני קורא סיפוק- אהבת העיסוק.

אם גם לכם יש משהו לספר, לשתף או אפילו להתייעץ, כאן זה הזמן והמקום לפנות לנייד האישי שלי ואני  אשמח לספק לכם את כל התשובות בדרך להשבת החיים למסלולם.

2 תגובות בנושא “כיצד לזהות דירת אגרן – פינוי דירה בכפר סבא

  1. רונית בר

    באמת הרבה אנשים שואלים איך אפשר לזהות אנשים עם בעיה של אגרנות. מניסיון אישי שלי ושל המשפחה שלי, אין בעיה לזהות. אגרנות זה ממש לא אספנות, כי למי שאוסף פריטים באופן נורמטיבי יש דרך לרסן את עצמו ולהבין מתי פריט הוא נחוץ ומתי הוא מיותר. במקרה של אגרנות כפייתית, לעומת זאת, פשוט אוספים המון פריטים חסרי ערך, גם במידה ואין מקום בבית.
    אם מזהים אגרנות כפייתית, אין שום ברירה אלא לפנות לעזרה מקצועית. כמה שזה קשה וכואב לקבל, האגרן לא יכול להתמודד עם הבעיה לגמרי בעצמו וגם המשפחה לא ממש יכולה לעזור לו ברוב המקרים.

  2. רונית בר

    זה באמת עניין של רגש. צריך לזכור את המצב שהאנשים האלה נמצאים בו, כי זה אף פעם לא מצב פשוט. במקום לשפוט אותם, צריך לנסות להבין אותם- להבין שבשבילם, כל חפץ אומר המון ואין דבר כזה זבל או חפץ לא חשוב. רק אם באים עם גישה כזו אפשר לעזור לאגרנים הכפיתיים להחלים מהבעיה שלהם, אחרת זה ממש בלתי אפשרי.

סגור לתגובות.