אגרנות כפייתית – להבין את המשמעות

pinuypinuypic

פעם, כאשר דיברו  על איש אחד שסבל מבעיה של איסוף יתר, לא ידעו לשים את היד ולהגיד כי מדובר במשהו חריג, מבחינת כל השאר זה היה תחביב. אף אחד לא בא ואמר שאנשים הסובלים מאגרנות הינם אנשים הסובלים מתופעה של או סי די. התופעה הזו מדברת על איסוף גדול של חפצים מכל סוג ומכל דבר או לחילופין איסוף של דבר מסוים. למה הם אוספים? כי בדרך כלל הם חוו טראומות של השואה או אפילו טראומות של חסך ילדות הקשורות לאיסוף שמקורו בלאגור כמה שיותר. בנוסף לכך, יש אנשים שמקבלים את עניין האגרנות כתופעה שמקורה בבעיה גנטית וכך גם ילדיהם, עלולים אף הם לאגור ללא הפסקה. מה מפחיד את האנשים המקורבים לאגרנים? הסכנה התברואתית הטמונה באיסוף קשורה במוות או בחולי ומכאן שהמשפחה מציגה את הכמיהה שלה לשנות את חייו של האדם האהוב כמה שיותר ולהחזירו למסלול.

קווים לדמותו של האגרן

הוא או הם אוספים הכול מהכול ללא שום הגבלה. אוגרים, אוספים עד שאין יותר מקום לשום דבר. המרווח שהיה ריק הפך עמוס עד שלא רואים ,קירות, רצפה וכל השאר. תמיד צריך לפלס את הדרך בכדי להגיע לנקודה מסוימת ואם היא פנויה אותם אגרנים "דואגים" להזין אותה בכמה שיותר חפצים. מרחב מחייה? לא אצל אגרנים, הם לרוב ממלאים כל נקודה בבית באמצעות ריהוט או ציוד שהם אוספים בכל דקה נתונה. המקום המסוכן ביותר נראה להם בטוח ולהם לא ממש אכפת לאבד חברים, מכרים או קשר עם הסביבה והעיקר שהחפצים והאיסופים יישארו במקומם "יהוו להם מגננה". אגרנים אוספים הכול מהכול הם אוספים ריהוט, בגדים, נעליים, ספרים, מסמכים, ואפילו מזון. אוכל מוסתר בכל מקום, בחדר שינה, בארונות בגדים ולא בהכרח במטבח כמו שמצופה.

[

מדוע לבחור במפנים מקצועיים?

אם לא הייתה שם חוויה של פינוי, אם לא מכירים ולא יודעים לזהות את העומס הזה המצטבר בכל פינה, צריך מפנה מקצועי. אגרנים אוגרים ואוספים בכל מקום, הם פועלים לשם כך בבוקר ובלילה ולא חיים אלא בשביל החפץ או הדבר. מוצרי בשר, אוכל בכל מקום, ריחות קשים ביותר וכמובן מקרים תברואתיים קשים שיד אדם רגילה לא תוכל עליהם אלא אם, מזמינים לשם מפנה מקצועי. אי אפשר לבצע פינוי של מזון לבד נוכח הדברים הקשים שהוזכרו כאן. אם אוהבים אנשים שאוגרים, יהיה קשה מאוד לשייך את האיסוף אליהם ומכאן גם לראות את המראות הקשים ולהתמודד איתם, כאן נכנס תפקידו של המפנה. המפנה המקצועי זר, הוא לא מוכר אבל הוא איש טוב לב, המכיר את התופעה ויודע להתייחס אליה בכל ההיבטים עם "כפפות פינוי של משי". מפנה המגיע לדירה, מסלק משם כמות אדירה של אוכל רקוב, ערך חומצי גבוה של מוצרי חלב, בשר וכל מיני מרכיבים שקשה להתמודד איתם בפרט שיודעים בבירור כי אלו אנשים מוכרים ואהובים. לשם כך, נכנסים מפנים עם ציוד מתאים, ביגוד מתאים ומייצרים נגישות הן לפינוי עצמו והן לליבו של האדם שצריך את הסיוע. ההיבטים הרגשיים והפיזיים הולכים יחד ולא ניתן להפריד לא משנה מה. מרכיבים להצלחת פינוי, משלבים רגש ותכנון מוקדם מבעוד מועד.

אחרי שמפנים את הבית

התחושה של אחר כך מדהימה, החיים חוזרים לשגרה, האנשים הסובלים מבעיה של אגרנות כפייתית מקבלים פינוי דירה ברמת גן או בכל מקום אחר ומשיגים את החופש לנשום, לחיות. הם כבר לא מסתובבים ברחובות ולא מתרגשים למראה חפץ מרופט שמחכה בפינת האשפה. פינוי דירה רגיש, בעל צוות מקצועי המגיע עם כלי עבודה ייעודיים לפעולה עצמה. שירת אמין עם רגישות כאשר מקור הפרנסה הינו מרכיבים אלו. ניקיון, חיטוי, שיפוץ והכול תחת קורת גג אחת. רצון טוב ובעיקר לב אכפתי.

האם חלמת לסייע למישהו שאתה אוהב לצאת ממעגל האגרנות? כאן זה הזמן והמקום להשאיר פרטים ואחד מאיתנו ישמח לחזור ב24 השעות הבאות.

תגובה אחת בנושא “אגרנות כפייתית – להבין את המשמעות

  1. ליטל שוורץ

    גם אצל אימא שלי הבית נראה כך, היא קשורה מאו לחפצים שלה. וכשמישהו מעז להציע לה לזרוק משהו לפח, היא טוענת שכל חפץ שווה הרבה כסף, ושאוי ואבוי אם מישהו יזרוק לה אותם. היא טוענת גם שכל חפץ חשוב ומי יודע מה ילד יום, ואולי עוד נצטרך את החפצים הללו. היא אומרת שעוד נודה לה שהיא מחזיקה כל כך הרבה חפצים. כי אם יהיה מחסור או תקופה קשה, כמו שהיא חוותה בילדותה. הכול יבוא לידי שימוש. הלוואי שנצליח לדרבן אותה לפנות לקבל טיפול נפשי וגם פינוי של הדירה. כי אם היא תמשיך לגור ככה, נראה לי כל מי שגר איתה בבית ואפילו מי שבא לבקר אותה יצטרך בסוף טיפול נפשי.
    זה בלתי נסבל!

סגור לתגובות.