אגירה של חפצים בבני ברק

pinuypinuypicהמגזר החרדי הינו מגזר רגיש, כשאני מגיע לשם, אני לוקח את המילה שעושה את כל ההבדל, אני מדבר שוב על שקיפות, אני מביא איתה את האמינות ואת הדיסקרטיות לצד הרגישות. אנשים דתיים, מבוגרים שאוגרים זה מחזה קשה לצפייה ובפרט קשה למשפחה או לאנשים הקרובים. אז למה אני מתכוון בעצם? המקרה שאני מדבר אליו, מתייחס אל פינוי דירת קשיש בבני ברק,פינוי שביצעתי לפני שנים רבות. האדם  ביצע אגירה של קופסאות שימורים בביתו מזה שנים ואף אחד לא ידע מזה. הסיבה לחוסר הידיעה, הינה בעקבות כמה חדרים שהיה נועל אותם בקפידה. לכאורה, כשהיו נכנסים לתוך הבית הסלון והמטבח היו מחוץ לתחום, במקרה הנ"ל הוא "שמר" לעצמו" כמה חדרים נעולים במפתח ובריח. הסיפור התגלה כאשר יום אחד אחת מבנותיו חיפשה משהו ולא מצאה, לרוב, היה אותו קשיש סוגר בקפידה את הדלתות אבל באותו היום, הוא שכח. היא פתחה את הדלת ואז חוורו פניה, המחזה שהתגלה היה לה קשה. היא החלה לבכות והכתה את פניה בידיה, קופסאות שימורים גדולות, קטנות, פתוחות, סגורות, מכל הסוגים וכל המינים על מדפים ועוד מדפים, קורי עכביש, עובש שאין לתאר, ריחות נוראיים. "איך הוא הצליח להסתיר את זה שנים" ?שאלה אותי כאשר הגעתי לבית לפגישת טרום הפינוי. הסתכלתי עליה, ראיתי את חוסר האונים, "איך אני מצליח להעיף את זה ממנה" , הרהרתי ביני לבין עצמי.  למעשה, זה תמיד המחשבה הראשונה שעולה בי "כיצד אני לוקח את חוסר האונים מהלקוח שלי, זה שלא מבין באמת מה משמעותה של אגרנות כפייתית בבני ברק ועוד.

לתת כלים לבני המשפחה אל מול האגרנים

הסתכלתי עליה, ראיתי את העצב בעיניה ומהר מאוד חזרתי למצב של "הכול בשליטה". "אל תפחדי, אני רואה מקרים כאלו לפחות פעם אחת ביום, יש לזה פתרון". מיד הרגשתי איך היא משחררת את הפחד לכיוון האחר ואוספת כוחות מחדש. "אם הוא לא ייתן לך לפנות, מה תעשה"? שאלה אותי בדאגה. " הוא איתי לאורך כל הדרך, אני לא אעשה משהו שהוא לא יראה, ירגיש או ירצה". המשכתי לתאר בפניה איך למעשה אני פועל בשטח. "שקוף" , כך אני מגדיר את עצמי , אני לא צריך לדבר ולרוב, רואים את זה דרך האמינות והרגש החוברים יחד. היא שאלה אותי אין ספור שאלות אבל אני מבחינתי חשתי יותר ויותר מאותגר ב.. "איך אני עוזר לה לעזור למישהו שהיא אוהבת מבלי לפחד". "תשאירי לי את זה", המשכתי וניסיתי לתת לה את התחושה שהיא אכן  נמצאת במקום הכי רגיש ואמיתי שאי פעם תכיר. "תדעי לך, פינויים של אגרנות כפייתית מחייבים הרבה מעבר לניסיון , למעשה זה ערך עליון. כאשר אמרתי לה את הדברים הללו, זה סיפק לה חיזוק נוסף שאולי, אולי אני באמת האחד שיכול להועיל לה בהתמודדות הזו.

שירותים שהם בגדר פינוי אגרנות כפייתית

היא  התביישה, לא רצתה שהשכנים יראו, אמרתי לה "תשאירי לי את זה". סיפרתי לה שאנחנו עובדים עם שקיות אטומות גדולות  ועם מנוף ייחודי שיכול לסחוב את התכולה ולהכניס אותה ישירות אל מכולות הממתינות למטה. "מה על האשפה"? שאלה, הוספתי ואמרתי לה שגם כאן אין על מה לדאוג. "אני לא לוקח שום סיכון, יש אתרי אשפה מורשים אליהם מייעדים את האשפה, אף אחד לא יידע, אף אחד לא יראה, תוך כמה שעות לא תכירי את הבית". הבטחתי ונתתי לה את מילתי. בנוסף, הצעתי לה לחתום על הסכם והיא התעקשה שלא, אני מבחינתי סירבתי לעבוד ללא חוזה. אני מעדיף לעבוד שהכול פתוח, גלוי ובעיקר כפי שאמרתי "שקוף". הציוד עוזר לי , כך גם ההשתלמויות וכל מה שאני משקיע בו, מבחינתי זה חומר הגלם שלי ומאידך, מה שעוזר לי לעשות את הפינוי זה בעיקר הרגע הזה, הרגע בו יזכרו אותי דורשי השירות גם הרבה אחרי.

מישהו שאוהבים נמצא בבעיה, הוא אוסף, אוגר ולא יכול להפסיק ומנגד, אתם שותקים וכבולי ידיים. הוא רוצה את העזרה ואתם מבחינתכם לא יודעים למי לפנות. כאן זה הזמן והמקום, תנו לי להוכיח לכם שאפשר גם אחרת, כי אצלנו זה לא מה אתה מפנה, זה איך אתה מפנה ומתי..

אתם יודעים מה לעשות?

2 תגובות בנושא “אגירה של חפצים בבני ברק

  1. ליטל שוורץ

    ההרגשה הקשה הזו שמרגיש בן משפחה אל מול האגרן הכפייתי היא קשה מאוד. כי מצד אחד אתה רואה מול העניין את ההתנהגות הלא הגיונית הזו, ומצד שני אתה לא יודע איך להגיש עזרה ואיך לפקוח לו את העיניים. כשאני חושבת של האגרן הכפייתי שאני מכירה מקרוב – במשפחה. אני מבינה מאוד את הקושי הזה. בעצם חשוב כל כך למצוא את המפנה המקצועי והאמין, כזה שתהיה לו שפה מבינה ותקשורת נכונה עם האגרן. כי רק מי שמכיר את הלך הרוח ואת המחשבות של האגרן יכול להתהלך מולו ולהתנהל עם האגרנות שלו. זה באמת סיבה טובה לבחור במקצוען מהשורה הראשונה. אחד כזה שמכיר את ההפרעה מקרוב וניהל תהליך כזה עבור אגרנים רבים.

  2. אבי מנדלבאום

    ליטל, מבין לגמרי על מה את מדברת. גם אצלנו עברנו סיפור לא פשוט עם אבא, שבמשך חמש שנים שלמות הצליח לאגור כמעט כל סוג של חפץ בבית, ולהפוך את הבית למפגע תברואתי של ממש, שבסופו של דבר חייב התערבות של רשויות הרווחה של העירייה, כנראה לאחר שאחד השכנים הזמין אותם, ואני באמת לא יכול לבוא בטענות לאף אחד. למעשה, זה היה הדבר הכי טוב שקרה לנו, בכך שזה דחף אותנו להיכנס למהלך של פינוי הדירה, ולמזלנו בעידן האינטרנט, באמת מצאנו קצת חומרים על העניין, והבנו את המשמעות של בחירת חברה מקצועית שמתמחה באופן ספציפי בעניין הזה. למרות שקבלנו הצעות מאוד מפתות מכמה חברות קטנות, בסופו של דבר בחרנו בחברה גדולה, שמוכרת כמומחית הגדולה ביותר בתחום של פינוי דירות של אגרנים כפייתיים, ואפשר בהחלט לציין את המהלך הזה כמהלך מצויין שאני שמח שעשינו.

סגור לתגובות.